Przepis na sukces

Dzisiejsza kultura promuje zachowania i wzorce, które stają się bezpośrednią przyczyną podejmowania działań ryzykownych i prowadzących do konfliktów z prawem. Zjawisko to nasila się od wielu lat, co wykazują badania i ankiety prowadzone wśród osób nieletnich. W 2016 r. nieletni popełnili 28 345 przestępstw kryminalnych, co daje o 371 więcej przestępstw niż rok wcześniej. W 2016 r. nieletni byli sprawcami 826 pobić. Rok wcześniej – 818. Wzrosła także liczba kradzieży (o 608), kradzieży z włamaniem (o 53) i przypadków handlu narkotykami (o 715).

Najskuteczniejszym, jak również najtańszym sposobem walki z przestępczością jest profilaktyka.

Każde spotkanie składa się z wystąpień 2 osób:

Jakub „Anatom” Nowak

W roku 2011 wydał pod pseudonimem BAKU utwór pt. ,,Pomimo'', który okazał się być kamieniem milowym w dotychczasowej karierze nastoletniego rapera. W 2012 ukazał się teledysk do utworu “Pomimo”, który cieszy się dużym zainteresowaniem (3,2 mln wyświetleń). W tym samym roku raper wydał oficjalny album pt. ,,Poznaj Mnie''. W wyniku pasma niepowodzeń życiowych, artysta uzależnił się od narkotyków, a jego kariera sięgnęła dna. Podczas obecności jako widz na spotkaniu profilaktycznym, Jakub postanowił zmienić swoje życie. Po odrzuceniu narkotyków i alkoholu przyszła pozytywna zmiana w życiu osobistym i w karierze muzyka. Od przyjęcia w 2014 nowego pseudonimu Anatom raper stał się bardzo popularny wśród młodzieży o czym świadczy liczba ponad 23 milionów wyświetleń materiałów muzycznych z jego udziałem w serwisie YOUTUBE. W 2017 Anatom został wyróżniony jako jeden z laureatów w konkursie na najpopularniejszego rapera młodego pokolenia - “Młode Wilki 2017”.

Bartłomiej Krakowiak

Podróżnik i autor książki podróżniczej. Człowiek, który wyrwał się z patologii i życia na ulicy. Od najmłodszych lat nadużywał narkotyków i alkoholu. W wieku 15 lat osadzony w zakładzie poprawczym. Po dwóch ucieczkach przeniesiony do ośrodka socjoterapii, gdzie postanowił zmienić swoją sytuację. Mimo prób, uległ poprzedniemu życiu. Przez wiele lat walczył o siebie, jednak dopiero piesza wędrówka o długości 1300 km odmieniła jego życie. Od ponad roku pomaga ludziom stanąć na nogi. Jego historia poruszyła tysiące ludzi, dzięki czemu jest zapraszany jako gość do szkół, programów telewizyjnych, ośrodków poprawczych. W 2018 roku na rynku pojawiła się książka jego autorstwa pt. “Z buta do Maryi”, w której opisuje swoją historię.

Cel programu

Działania prowadzone wśród osób młodych, są niezwykle ważnym elementem radzenia sobie z negatywnymi zjawiskami powodującymi wzrost przestępczości. Artyści hip-hopowi, którzy stanowią głos pokolenia i w łatwy sposób nawiązują relację z młodymi ludźmi oraz pozyskują ich zaufanie, są najlepszym sposobem wpływania na ich postawy. Promujemy pozytywne wartości, zapobiegając rozwojowi przestępczości. Zmieniamy myślenie młodych ludzi i ich wychowawców. Pokazujemy alternatywy dla współczesnych, nieefektywnych rozrywek i marnotrawienia czasu, które często prowadzą do zejścia na drogę przestępczą. Dajemy młodzieży „Przepis na sukces”.

1.

Popularyzacja muzyki niosącej pozytywne wartości społeczne

2.

inspiracja do rozwoju osobistego, poszukiwania pasji i rozwoju talentów

3.

uświadomienie nauczycieli i opiekunów o potrzebie profilaktyki

4.

uwrażliwienie na problem postępującej bezproduktywności i w konsekwencji licznych problemów z depresją w dzisiejszym społeczeństwie

5.

budowanie społeczności skupionej w okół tematu przeciwdziałania przestępczości

Formuła programu

Spotkania składają się z wykładu profilaktycznego, dwóch świadectw życia oraz koncertu hiphopowego.
Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Podmiot realizujący projekt:
Fundacja zaNim,
05-400 Otwock,
ul. Karczewska 51 m.5

Termin realizacji projektu: od 15.09.2018 r. do 31.12.2018 r.
Kontakt: projektprzepisnasukces@gmail.com