Fundacja "Wypłyń na Głębię"

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco →

Projekt “Dobry Temat”

Pierwszy w Polsce zdalny program profilaktyczny

Od maja 2020 roku Fundacja “Wypłyń na Głębię” tworzy “Dobry Temat” – pierwszy w Polsce program profilaktyki uniwersalnej dla młodzieży szkolnej (15 – 19 lat) w całości dostosowany do nauczania zdalnego i bezpośredniego. “Dobry Temat” jest odpowiedzią na obecne wyzwania przed jakimi staje system edukacji, związane z pandemią koronawirusa oraz reakcją na problemy młodzieży w czasie zdalnego nauczania i po wyjściu z okresu pandemii. Program oparty jest o wyniki diagnozy zapotrzebowania  i najnowszą wiedzę na temat skuteczności profilaktyki.Program “Dobry Temat” wykorzystuje prawie wszystkie strategie profilaktyczne. Ukierunkowany jest na zmianę przekonań, zawiera elementy strategii informacyjnej i edukacyjnej, alternatywnej oraz elementy interwencji profilaktycznej.

Każdy odcinek oparty jest na kluczowej wartości, wokół której budowana jest jego treść i fabuła filmów. Dzięki powyższym zabiegom oraz dostosowaniu formy i języka do współczesnej młodzieży “Dobry Temat” to program kompletny i gwarantujący skuteczność.

Swoją skuteczność program opiera na dopasowaniu formy oraz treści do obecnych czasów oraz przekazywaniu przekazu profilaktycznego za pomocą języka młodych ludzi i nowatorskich środków wyrazu takich jak: filmy interaktywne, wartościowa muzyka hip-hop, aplikacja mobilna oraz nowoczesna, e-learningowa platforma do nauczania zdalnego.

Czym jest "Dobry Temat"?

Galeria projektu

Fundacja otrzymała dofinansowanie na stworzenie programu “Dobry Temat” z budżetu PROO (Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030).

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Na program Dobry Temat składa się:

Dziesięć 35-minutowych interaktywnych filmów

Dostosowanych do prezentacji w formie zdalnej lub w klasie

Podręcznik do programu


Opracowany przez czołowego eksperta w dziedzinie profilaktyki (dr Wiesław Poleszak)

Platforma e-learningowa wraz z aplikacją mobilną

Przy pomocy której program będzie przeprowadzany (zarówno w klasie, jak i zdalnie)

Zaawansowany system informatyczny

Pozwalający na automatyczną ewaluację skuteczności programu poprzez analizę ankiet wypełnianych przez uczniów i nauczycieli

Materiały dydaktyczne dla pedagogów

Oraz materiały do pracy indywidualnej odbiorców programu

Dodatkowe materiały filmowe dla nauczycieli

Autorzy programu

Dr Wiesław Poleszak

Autor podręcznika do programu “Dobry Temat”, psycholog, adiunkt w Pracowni Psychoprofilaktyki i Pomocy Psychologicznej na wydziale Pedagogiki i Psychologii w WSEI w Lublinie, autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu wychowania i profilaktyki. Specjalizuje się w problematyce relacji rówieśniczych, interwencji wychowawczej oraz w zakresie wsparcia psychologicznego w środowisku szkolnym i studenckim.

Kacper Gudzikowski

Prowadzący lekcje w programie “Dobry Temat”, pedagog, animator kultury i raper; magister pedagogiki, resocjalizacji i socjoterapii), pracuje z młodzieżą jako nauczyciel, animator kultury i wychowawca w MDK w Opolu i ośrodkach wychowawczych. Art teacher w projektach profilaktycznych, prowadzący i gospodarz w filmach “Katecheza 2.0” – projekcie multimedialnym wspierającym nauczanie katechetyczne.

Piotr Szwędrowski

Prezes Fundacji “Wypłyń na Głębię”, pomysłodawca i współautor programu “Dobry Temat”. Przedsiębiorca, w przeszłości przez problemy z alkoholem stracił niemal cały dorobek życia. Dziś jako osoba trzeźwa od wielu lat, dzięki programowi 12 kroków AA, odbudowuje swoje życie i niesie wsparcie do osób borykających się z problemami uzależnień i przestępczości. Pomysłodawca i realizator 2 programów profilaktycznych: “Przepis na sukces” i “Skazany na Wolność”, w ramach którego w 2018 r. odwiedził 74 zakłady karne jako mówca w różnych obszarach profilaktyki.

Piotr Szwędrowski - Foto 1