Fundacja "Wypłyń na Głębię"

Jak zapewnić trwały rozwój organizacji? Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO

Jak zapewnić trwały rozwój organizacji? Takie zagadnienie zostało poruszone podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO. Organizatorami wydarzenia był Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Fundacja im. Stefana Artwińskiego.

Uczestnicy panelu starali się odpowiedzieć między innymi na pytania: na ile trwałe są działania podejmowane w ramach zadań dofinansowanych z NIW-CRSO? Co zrobić, aby takie działania były trwałe?
Poruszane kwestie dotyczyły także trudności w rozwoju, tego, czy w ogóle jest on potrzebny, a także – dzięki jakim składnikom – możliwy.

Uczestnicy zgodnie przyznali, że rozwój możliwy jest przede wszystkim, dzięki obecności kompetentnych ludzi tworzących zespół i lidera. 

“W rozwoju istotny jest cel i misja – ważne, by członkowie zespołu wiedzieli, do czego zmierzamy. Ale najważniejsi są ludzie. Jeżeli chcemy się rozwijać, rozwój powinien być oparty przede wszystkim o ludzi, adekwatnie do talentów, które każda z osób posiada. Budowanie planu, strategii i inwestowanie w ludzi. Na tym w praktyce powinien być oparty rozwój”.

Powiedział Piotr Szwędrowski, uczestnik panelu, przedstawiciel Fundacji “Wypłyń na Głębię”.

Członkowie dyskusji wymienili się uwagami opartymi na doświadczeniu, by skutecznie zarządzać i zapewniać trwały rozwój. Uznali także, że nie da się jednoznacznie określić recepty na rozwój organizacji. Ważne jednak, by być otwartym w poszukiwaniu inspiracji    i narzędzi.

Opublikowano w News