Fundacja "Wypłyń na Głębię"

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco →

Trwają prace nad projektem “Dobry Temat” – pierwszym w Polsce zdalnym programem profilaktycznym

Fundacja “Wypłyń na Głębię” od maja 2020 r. prowadzi prace nad projektem “Dobry Temat” – pierwszym w Polsce program profilaktyki uniwersalnej dla młodzieży szkolnej (15 – 19 lat) w całości dostosowany do nauczania zdalnego i bezpośredniego. Miło nam poinformować, że prace nad materiałami multimedialnymi są na zaawansowanym etapie.

“Dobry Temat” jest odpowiedzią na obecne wyzwania przed jakimi staje system edukacji, związane z pandemią koronawirusa oraz reakcją na problemy młodzieży w czasie zdalnego nauczania i po wyjściu z okresu pandemii. Program oparty jest o wyniki diagnozy zapotrzebowania  i najnowszą wiedzę na temat skuteczności profilaktyki.

Program “Dobry Temat” wykorzystuje prawie wszystkie strategie profilaktyczne. Ukierunkowany jest na zmianę przekonań, zawiera elementy strategii informacyjnej i edukacyjnej, alternatywnej oraz elementy interwencji profilaktycznej. Każdy odcinek oparty jest na kluczowej wartości, wokół której budowana jest jego treść i fabuła filmów. Dzięki powyższym zabiegom oraz dostosowaniu formy i języka do współczesnej młodzieży “Dobry Temat” to program kompletny i gwarantujący skuteczność.

Na program “Dobry Temat” składać się będzie:

  • dziesięć interaktywnych filmów dostosowanych do prezentacji
    w formie zdalnej lub w klasie
  • podręcznik do programu opracowany przez czołowego eksperta w dziedzinie profilaktyki (dr Wiesław Poleszak)
  • dodatkowe materiały filmowe dla nauczycieli
  • platforma e-learningowa wraz z aplikacją mobilną, przy pomocy której program będzie przeprowadzany (zarówno w klasie, jak i zdalnie)
  • zaawansowany system informatyczny pozwalający na automatyczną ewaluację skuteczności programu poprzez analizę ankiet wypełnianych przez uczniów
    i nauczycieli
  • materiały dydaktyczne dla pedagogów oraz materiały do pracy indywidualnej odbiorców programu

Swoją skuteczność program oprze na dopasowaniu formy oraz treści do obecnych czasów oraz przekazywaniu przekazu profilaktycznego za pomocą języka młodych ludzi i nowatorskich środków wyrazu takich jak: filmy interaktywne, wartościowa muzyka hip-hop, aplikacja mobilna oraz nowoczesna, e-learningowa platforma do nauczania zdalnego.

Fundacja otrzymała dofinansowanie na stworzenie programu “Dobry Temat” z budżetu  PROO (Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030).